Badania nt. litu

Mimo że większość badań przeprowadzonych na dużych grupach ludzi potwierdza jego skuteczność w walce oraz zapobieganiu wielu potencjalnym schorzeniom to naukowcy wciąż nie są w stanie podjąć konsensusu w tej sprawie. Przejrzyj dostępne badania i podejmij decyzję sam czy może to być korzystne dla Ciebie.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych wniosków wynikających z tych badań, kliknij aby rozwinąć i sprawdzić źródło:

Badanie z 2014 wykazało skuteczność w kontrolowaniu nastroju, bez negatywnych skutków.

Lit ma szacowną historię w medycynie, a sole litu zostały w pełni zaakceptowane w arsenałach psychiatrii po przełomowym raporcie Johna Cade’a z 1949 roku. Skuteczność litu jako leczenia zaburzeń nastroju (zarówno dwubiegunowych, jak i jednobiegunowych), jak pokazują metaanalizy badań klinicznych, jest solidna, a niepokojące działania niepożądane, takie jak niewydolność nerek, można znacząco zmniejszyć przy ostrożnym monitorowaniu. Jednak paradoksalnie, w miarę gromadzenia się dowodów na skuteczność litu, jego stosowanie maleje. Powody tego spadku są złożone i niepewne, ale są one niefortunne i powinny być przeciwdziałane, ponieważ klinicyści potrzebują wszystkich skutecznych metod leczenia, jakie tylko mogą uzyskać w psychiatrii.

Źródło: Lithium and suicide, The Lancet Psychiatry, 2014, strona: https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(14)70320-7
Badania z 2020 przeprowadzone na grupie 113 milionów osób wykazało, że wyższe stężenie litu były związane z obniżonymi wskaźnikami samobójstw.

Do tego systematycznego przeglądu włączono dwadzieścia siedem badań obejmujących 113 milionów uczestników. Metaanaliza czternastu badań, w tym 94 milionów ludzi, wykazała, że wyższe stężenia litu były związane z obniżonymi wskaźnikami samobójstw

Źródło: The association between lithium in drinking water and neuropsychiatric outcomes: A systematic review and meta-analysis from across 2678 regions containing 113 million people, Sage Journals, 2020, strona: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0004867420963740

Mimo że samobójstwo jest uważane za główną, potencjalnie możliwą do zapobieżenia przyczynę zgonów na całym świecie, nie mamy skutecznych strategii jego zapobiegania. Lit jest konsekwentnie kojarzony z obniżeniem ryzyka popełnienia samobójstwa. Ten efekt może wystąpić nawet przy bardzo niskich stężeniach, takich jak śladowe dawki litu w wodzie z kranu. Kilka badań ekologicznych oraz ostatnie metaanalizy sugerują odwrotną zależność między litu w wodzie a samobójstwami w ogólnej populacji, przy braku wiedzy o klinicznie istotnych skutkach ubocznych.”

Źródło: Lithium in Drinking Water as a Public Policy for Suicide Prevention: Relevance and Considerations, National Center for Biotechnology Information, 2022, strona: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8891154
Badanie z 2020 nie wykazało widocznych skutków ubocznych podczas użycia niskiej dawki litu (150mg) jako dodatek w leczeniu w ośrodku odwykowym. Dodatkowo okazało się pomocne w terapii oraz pomagało pacjentom osiągać i utrzymywać postępy w swoim życiu.

Celem tego badania jest ocena skuteczności niskiej dawki węglanu litu (150 mg) jako dodatku lub substytutu dla syntetycznych leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych w ośrodku leczenia uzależnień. Hipoteza zakłada, że dodanie lub użycie niskiej dawki litu poprawi wyniki leczenia na wielu mierzalnych poziomach.

Zanotowano znaczące efekty pod względem stosowania leków przez pacjentów, bezpieczeństwa i postępów, oraz funkcjonowania kliniki. Średnia dawka MAT opiatów została zmniejszona o 50%, stosowanie benzodiazepin zmniejszone o 99%, atypowe leki przeciwpsychotyczne obniżone o 70%, polifarmakoterapia zmniejszona o 79%, a udział w zaprzestaniu palenia wzrósł o 300%. W obrębie kliniki, średnia liczba pacjentów zwiększyła się o 10%, retencja pacjentów poprawiła się o 25%, wskaźnik zatrudnienia i gotowości do pracy podwoił się. Ogólnie program ukończenia leczenia poprawił się o 20%, podczas gdy wskaźnik ukończenia osób, które przyjmowały niską dawkę litu, poprawił się prawie o 100%. Nie było istotnych zmian w standardowych badaniach laboratoryjnych, co wskazuje na bezpieczeństwo stosowania niskiej dawki litu.

Wprowadzenie niskiej dawki litu w środowisku leczenia uzależnień, gdzie traumy, nieleczony ADHD i choroby medyczne są powszechne, okazało się pomocne w pomaganiu pacjentom osiągać i utrzymywać postępy w swoim życiu. Jeśli dalsze badania losowe potwierdzą to, co zauważyliśmy, konsekwencje mogą być przełomowe.

Źródło: Low-dose lithium impact in an addiction treatment setting, Sudhir Gadh, ScienceDirect, 2020, strona: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468171720300053
Badania z 2023 wykazują, że niskie stężenie litu mogą być korzystne dla funkcji sercowo-naczyniowej, mięśniowo-szkieletowej, metabolicznej i poznawczej, a także dla procesów zapalnych i antyoksydacyjnych starzejącego się organizmu. Wywierają podobny, a czasami synergistyczny, wpływ na te systemy. Potencjalne korzyści przy walce z chorobą serca, osteoporozą, sarkopenią, otyłością, cukrzycą typu 2, chorobą Alzheimera oraz przewlekłymi stanami zapalnymi o niskim stopniu.

“Jednakże, kilka badań wskazało, że dawki litu poniżej ustalonej dawki terapeutycznej stosowanej w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego mogą mieć korzystny wpływ nie tylko na mózg, ale również na całe ciało. Obecnie literatura pokazuje, że niskie dawki litu (≤0,5 mM) mogą być korzystne dla funkcji sercowo-naczyniowej, mięśniowo-szkieletowej, metabolicznej i poznawczej, a także dla procesów zapalnych i antyoksydacyjnych starzejącego się organizmu. Istnieją również pewne dowody na to, że niskie dawki litu wywierają podobny, a czasami synergistyczny, wpływ na te systemy. Ta recenzja podsumowuje te ustalenia, skupiając się na potencjalnych korzyściach niskich dawek litu dla procesu starzenia się oraz chorób związanych z wiekiem tych systemów, takich jak choroba serca, osteoporoza, sarkopenia, otyłość i cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera oraz przewlekły stan zapalny o niskim stopniu, znany jako inflammaging. Choć działanie litu zostało szeroko zbadane w mózgu, badanie potencjalnych korzyści litu, zwłaszcza w niskiej dawce, jest wciąż stosunkowo nowe.

Źródło: Beyond its Psychiatric Use: The Benefits of Low-dose Lithium Supplementation, National Center for Biotechnology Information, 2023, strona: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10227915

Podsumowując ww. badania wychodzi na to, że niskie dawki litu przyjmowane przez określony czas powodują regulacje pewnych mechanizmów, które skutkują lepszym samopoczuciem i stanem zdrowia.

Znajdziesz w internecie wiele ciekawych badań, opracowań i rad na ten temat. Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany, to zalecam Ci dalsze zgłębianie wiedzy.

W przypadku przyjmowania innych lekarstw pamiętaj, że należy skonsultować temat ze swoim lekarzem.